Funkcje oplotu na kabel

Oplot na kabel przydaje się w zastosowaniach profesjonalnych, jak i domowych. Stanowi proste rozwiązanie dla ochrony kabli przed zużyciem. Oprócz walorów ochronnych posiada również te estetyczne. Przewody dzięki oplotowi nie wystają spod szafki i są zabezpieczone przed uszkodzeniami czy przetarciami. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż zniszczone kable są niebezpieczne dla otoczenia. Mogą spowodować zwarcie, a nawet pożar.

Kategoria: Blog

oplot

Zadania oplotu

Oplot na kabel ma spełniać przede wszystkim funkcje ochronne. Dzięki dużej elastyczności i rozciągliwości można go z łatwością nałożyć na kable o różnych rozmiarach. Gwarantuje to im brak uszkodzeń i bezpieczeństwo przez lata. Oprócz tego oplot ma za zadanie spinanie i organizowanie wielu przewodów. W ten sposób zostaje utrzymany ład i porządek w okolicach sprzętów elektronicznych. Oploty występują w  różnorodnych wersjach kolorystycznych i wielu wzorach. Coraz częściej stają się elementami dekoracyjnymi. Oplot może być cięty na wymiar, poddawany obróbce termicznej i profesjonalnie zabezpieczany za pomocą specjalnych tulejek. Dzięki temu nie będzie się zsuwał oraz stworzy wytrzymałe połączenie między przewodem a elementami lampiarskimi.

Typy oplotów

Wśród oplotów na kable można wyróżnić kilkanaście modeli. Tzw. plecionki są wykonywane z różnego rodzaju materiałów jak stal, politereftalan etylen, nylon czy włókno szklane. Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest oplot rozciągliwy. Dzięki dużemu stopniu rozciągania dopasowuje się łatwo do elementów z większą średnicą. Natomiast gęstotkany oplot ma wyższy stopień pokrycia i należy go prawidłowo dobrać do rozmiaru kabli. Bardzo dobrze sprawdza się ekstra mocna odmiana oplotu, która jest niezwykle trwała i wytrzymała na ścieranie. Na rynku występują jeszcze oploty wielowłóknowe, termoizolacyjne, otwierane, samozamykające się czy taśmy spiralne. Wszystkie stanową świetną izolację dla kabli. Jeśli nie jesteś pewien, jakie oploty wybrać do swojego domu czy firmy, poradź się obsługi sklepu, który je oferuje.